ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 2011 Εκτύπωση
&

 

aaa150x151new_logo_mok_gr

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 2011

Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΜΟΤ.Ο.Ε. προκηρύσσει τα Περιφερειακά Πρωταθλήματα Δυτικής Μακεδονίας για το έτος 2011:
1.        Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble Δυτικής Μακεδονίας το οποίο θα ολοκληρωθεί μετά από 5 αγώνες.
2.        Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Enduro Δυτικής Μακεδονίας το οποίο θα ολοκληρωθεί μετά από 5 αγώνες (ο ένας αγώνας θα είναι διήμερος).
3.        Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Moto Cross Δυτικής Μακεδονίας το οποίο θα ολοκληρωθεί μετά από 5 αγώνες.
4.        Τα παραπάνω πρωταθλήματα θα διεξαχθούν μεταξύ των Αθλητών των Αθλητικών Σωματείων της Αθλητικής Μοτοσυκλετιστικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, που εδρεύουν στις Περιφέρειες της Δυτικής Μακεδονίας, της Ηπείρου και των Ιονίων νήσων.
5.        Συγχρόνως με τα Περιφερειακά Πρωταθλήματα και σε κάθε αγώνα θα υπάρχει και αντίστοιχη κατηγορία OPEN στην οποία θα μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι κάτοχοι αθλητικού δελτίου της Αθλητικής ΜΟΤ.Ο.Ε.
6.        Τα αθλητικά δελτία όλων αθλητών πρέπει να είναι έγκυρα για την αγωνιστική περίοδο 2011.
7.        Τα Αθλητικά Σωματεία υποχρεούνται να δηλώνουν τους Αθλητές τους που θα συμμετέχουν στα Περιφερειακά Πρωταθλήματα Δυτικής Μακεδονίας και στις κατηγορίες OPEN μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος της Αθλητικής ΜΟΤ.Ο.Ε. (http://www.e-amotoe.gr/).
8.        Η οικονομική συμμετοχή για τους Αθλητές που συμμετέχουν στα Περιφερειακά Πρωταθλήματα είναι ίση με το αντίτιμο της ασφάλισής τους το οποίο ανέρχεται σε 25€.
9.        Η οικονομική συμμετοχή για τους συμμετέχοντες στις κατηγορίες OPEN ανέρχεται στο ποσό των 40€.
10.    Οι εκπρόθεσμες συμμετοχές θα επιβαρύνονται με 25€.
11.    Οι κατηγορίες στις οποίες μπορούν να συμμετέχουν οι αθλητές είναι οι παρακάτω:


Enduro

E1
Δίχρονες έως 125 cc και
τετράχρονες έως 250 cc.

E2
Δίχρονες από 126 cc και πάνω, και
τετράχρονες από 280 cc και πάνω.

E OPEN
Ενιαία κατηγορία.


Α) Στις κατηγορίες Ε1 και Ε2 μπορούν να συμμετάσχουν όσοι αθλητές δεν συμμετέχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro της Αθλητικής ΜΟΤ.Ο.Ε.
Β) Όλοι οι αθλητές που συμμετέχουν σε αγώνα enduro πρέπει είναι κάτοχοι άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας.
Γ) Οι μοτοσυκλέτες με τις οποίες θα συμμετέχουν αθλητές στους αγώνες πρέπει να είναι νόμιμες σύμφωνα με τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια, φώτα και εξάτμιση σύμφωνα με τους κανονισμούς).
Ε) Στον τεχνικό έλεγχο οι Αθλητές θα πρέπει να επιδεικνύουν τα πρωτότυπα έγγραφα των παραγράφων Β και Γ. Φωτοτυπίες των παραπάνω εγγράφων δεν θα γίνονται δεκτές.
<spanamp;gt; </span>

Scramble

S1
Δίχρονες έως 150 cc και τετράχρονες έως 250 cc

S2
Δίχρονες από 151 cc και άνω  250 cc και τετράχρονες από 251 cc και άνω.

S3
Ενιαία ηλικιακή κατηγορία. Συμμετέχουν οι γεννηθέντες έως και το 1978.

S OPEN
Ενιαία κατηγορία.

Στις κατηγορίες S1, S2 και S3 μπορούν να συμμετάσχουν όσοι αθλητές δεν συμμετέχουν στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Enduro και Motocross της Αθλητικής ΜΟΤ.Ο.Ε.


Moto Cross

MX2
Δίχρονες έως 150 cc και τετράχρονες έως 250 cc

MX1
Δίχρονες από 151 cc και άνω  250 cc και τετράχρονες από 251 cc και άνω.

MX OPEN
Ενιαία κατηγορία.

Στις κατηγορίες MX1 και MX2 μπορούν να συμμετάσχουν όσοι αθλητές δεν συμμετέχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross της Αθλητικής ΜΟΤ.Ο.Ε.


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble Δυτικής Μακεδονίας 2011
Αγώνας    Ημερομηνία     Αθλητικό Σωματείο     Περιοχή
1ος     17 Απριλίου     Μ.Ο.Α.     Αμύνταιο
2ος 1 Μαΐου     Μ.Ο.Φ.     Φλώρινα
3ος     5 Ιουνίου     Α.Μ.Ο.Ε.     Πτολεμαΐδα
4ος     2 Οκτωβρίου     Μ.Ο.Μ.     Μουρίκι
5ος     5 Νοεμβρίου     Μ.Ο.Γ.     Γρεβενά

Περιφερειακό Πρωτάθλημα Moto Cross Δυτικής Μακεδονίας 2011
Αγώνας    Ημερομηνία     Αθλητικό Σωματείο     Περιοχή
1ος     3 Απριλίου     Μ.ΜΙΚΡΟ. Μικρόκαστρο
2ος     4 Σεπτεμβρίου     Α.Μ.Ο.Ε.     Πτολεμαΐδα
3ος     11 Σεπτεμβρίου     Ο.ΔΙ.ΚΟ.     Κοζάνη
4ος     13 Νοεμβρίου     Μ.Ο.Κ.     Καστοριά
5ος     20 Νοεμβρίου     Μ.Ο.Γ.     Γρεβενά

Περιφερειακό Πρωτάθλημα Enduro Δυτικής Μακεδονίας 2011
Αγώνας    Ημερομηνία     Αθλητικό Σωματείο     Περιοχή
1ος- 2ος    21 - 22 Μαΐου (Διήμερος)    Μ.Ο.Γ.     Γρεβενά
3ος     25 Σεπτεμβρίου     ΛΕ.Μ.Ι.     Ιωάννινα
4ος     23 Οκτωβρίου     ΜΟΤ.Ο.ΒΕ.     Βελβεντό
5ος     30 Οκτωβρίου     Μ.Ο.Κ.     Καστοριά