Προκήρυξη Περιφερειακών Πρωταθλημάτων Scramble 2017 PDF Εκτύπωση E-mail

Προκήρυξη Περιφερειακών Πρωταθλημάτων Scramble 2017

 

Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΜΟΤ.Ο.Ε. προκηρύσσει τα Περιφερειακά Πρωταθλήματα Scramble για το έτος 2017

1.Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble Κεντρικής Ελλάδος

2.Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble Κεντρικής Μακεδονίας

3.Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble Δυτικής Μακεδονίας

4. Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble Νοτίου Ελλάδος

 

Τα Περιφερειακά Πρωταθλήματα διεξάγονται μεταξύ των Αθλητών των Αθλητικών Σωματείων της κάθε περιοχής, εκτός των Αθλητών που συμμετέχουν στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Enduro και Motocross 2017 της Αθλητικής ΜΟΤ.Ο.Ε.

Οι δικαιούχοι συμμετέχοντες των περιφερειακών πρωταθλημάτων, μπορούν να συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Trial και στους αγώνες Πρωταθλημάτων, Βορείου και Νοτίου Ελλάδος motocross και Enduro.

Σε όλες τις κατηγορίες οι αθλητές θα πρέπει να έχουν γεννηθεί (και) από το 2002 και πριν.

Το ανώτατο όριο του παραβόλου συμμετοχής για τους Αθλητές που συμμετέχουν στα Περιφερειακά Πρωταθλήματα Scramble ορίζεται στο ποσό των 50€. Οι εκπρόθεσμες συμμετοχές θα επιβαρύνονται με το 20€.

Οι αθλητές θα βαθμολογούνται σύμφωνα την θέση που τερμάτισαν σε κάθε αγώνα, βάσει του παρακάτω βαθμολογικού πίνακα:

Θέση - Βαθμοί:

1η        25β                  6η        10β                  11η      5β

2η        20β                  7η        9β                    12η      4β

3η        16β                  8η        8β                    13η      3β

4η        13β                  9η        7β                    14η      2β

5η        11β                  10η      6β                    15η      1β

 

Σε περίπτωση ισοβαθμίας, θα προηγηθεί ο αθλητής με τους καλύτερους τερματισμούς. Σε περίπτωση περαιτέρω ισοβαθμίας προσμετρά το καλύτερο τελευταίο χρονικά αποτέλεσμα.

Οι κατηγορίες στις οποίες μπορούν να συμμετέχουν οι αθλητές είναι οι παρακάτω:

 


 

Κατηγορίες:

Μοτοσυκλέτες δίτροχες Εnduro, Μoto cross, Τrial.

S1: Δίχρονες από 100κε έως 150κε και τετράχρονες έως 250κε

Μαύρο φόντο – Λευκοί αριθμοί – Αρχίζουν από «6»

S2: Δίχρονες από 175κε και άνω και τετράχρονες από 270 κε και άνω

Κόκκινο φόντο – Λευκοί αριθμοί – Αρχίζουν από «7».

Αγωνιζόμενοι άνω των 16 ετών.

SS (Senior): Ενιαία ηλικιακή κατηγορία, συμμετέχουν όσοι έχουν συμπληρώσει το 37ο έτος της ηλικίας τους που διεξάγεται το Πρωτάθλημα.

Μπλέ φόντο – Λευκοί αριθμοί – Αρχίζουν από «9»

SJ (Junior): Ενιαία ηλικιακή κατηγορία, συμμετέχουν όσοι έχουν συμπληρώσει το 15ο έτος της ηλικίας τους έως και το 20ο, το έτος που διεξάγεται το Πρωτάθλημα, μοτοσυκλέτες έως 150κε 2T και έως 250κε 4T, - αγώνας διάρκειας 45 λεπτά.

Πράσινο φόντο – Λευκοί αριθμοί – Αρχίζουν από «5»

SE (Expert): Συμμετέχουν όσοι δεν δικαιούνται να συμμετάσχουν στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα της συγκεκριμένης περιοχής, ενώ δεν υπάρχει περιορισμός στις Μοτοσυκλέτες. Η κατηγορία δεν βαθμολογείται ούτε προσμετρά στο Πρωτάθλημα.

Χωρίς περιορισμό σε φόντα και αριθμούς

SB: Αγώνας διάρκειας 45 λεπτά, μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτως κυβισμού από 100κε και άνω. Η κατηγορία δεν βαθμολογείται ούτε προσμετρά στο Πρωτάθλημα.

Μπλέ φόντο – Λευκοί αριθμοί – Αρχίζουν από «4»

SW (Women): Κατηγορία γυναικών με μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτως κυβισμού

Ροζ φόντο – Μαύροι αριθμοί – Αρχίζουν από «6»

 

Διαδρομή Αγώνα

Η διαδρομή του αγώνα πρέπει να είναι 3 έως 7 χιλιόμετρα και να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορετικότητα. Σε κάθε περίπτωση, και αναλόγως αριθμού συμμετοχών, η διαδρομή θα πρέπει να εναρμονίζεται σε μέγεθος ώστε να είναι ασφαλής για τους αθλητές.

 

Διάρκεια

Η διάρκεια του αγώνα για τις κατηγορίες S1, S2, SS, SE είναι 90 λεπτά +2 γύρους και για τις κατηγορίες SJ, SB, SW 45 λεπτά +1 γύρο.

Ανάλογα με τον αριθμό συμμετεχόντων και το μήκος της διαδρομής, μπορεί να τελεστούν 2 σκέλη, ένα για τις κατηγορίες SJ, SB, SW και στη συνέχεια ένα για τις κατηγορίες S1, S2, SS, SE.

 

Αλλαγή Κατηγορίας

Οι αθλητές δικαιούνται κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος να αλλάξουν κατηγορία μόνο μια φορά.

Οι αθλητές/τριες των σωματείων των Νήσων Ιονίου & Αιγαίου Πελάγους, Αιτωλοακαρνανίας, Ηπείρου καθώς και της Κρήτης, μετέχουν σε έναν μόνο θεσμό της επιλογής του σωματείου τους το οποίο και θα βαθμολογείται στον θεσμό αυτό.

Επαθλα

Στους 3 πρώτους κάθε κατηγορίας κύπελο και στου 3 επόμενους μετάλλιο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Περιφεριακό Πρωτάθλημα Scramble Δυτικής Μακεδονίας

Συμμετέχουν τα Αθλητικά Σωματεία των Νομών - Περιοχών: Γρεβενών, Ιωαννίνων, Πτολεμαΐδας, Καστοριάς, Κοζάνης Φλώρινας και Κέρκυρας.

Αγώνας Ημερομηνία     Σωματείο          Περιοχή

1ος                   26 Μαρτίου                  Μ.Ο.Κ. Καστοριά

2ος                   30 Απριλίου                 Ο.ΔΙ.ΚΟ.          Κοζάνη

3ος                   28 Μαΐου                     Μ.Ο.Φ. Φλώρινα

4ος                   1 Οκτωβρίου    Μ.Ο.Γ. Γρεβενά

5ος                   29 Οκτωβρίου  ΛΕ.Μ.Ι.            Ιωάννινα

 

 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SCRAMBLE ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Συμμετέχουν τα Αθλητικά Σωματεία των Νομών - Περιοχών: Θεσσαλονίκης, Πιερίας, Ημαθίας, Πέλλης, Κιλκίς, Σερρών ,Χαλκιδικής.

Αγώνας Ημερομηνία     Σωματείο          Περιοχή

1ος                   26 Μαρτίου                  Μ.Α.Ο.Κ.         Κατερίνη

2ος                   30 Απριλίου                 Ο.Φ.Μ.Γ.         Γιαννιτσά

3ος                   28 Μαΐου                         Θ.Α. Λαγκαδάς

4ος                   1 Οκτωβρίου    Μ.Ο.Θ. Θεσσαλονίκη

5ος                   29 Οκτωβρίου  ΛΕ.ΜΟ.ΘΕ.     Θέρμη

 

 

Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble Κεντρικής Ελλάδος

Συμμετέχουν τα Αθλητικά Σωματεία των περιοχών: Λάρισας, Καρδίτσας, Τρικάλων, Βόλου, Φθιώτιδας, Βοιωτίας, Φωκίδας

Αγώνας Ημερομηνία     Σωματείο          Περιοχή

1ος                   26 Μαρτίου                  ΜΟ.ΛΕ.Κ.       Καλαμπάκα

2ος                   30 Απριλίου                 ΜΟΤΟ.ΛΕ.Β.  Βόλος

3ος                   28 Μαΐου                     Σ.ΜΟ.Κ.          Καρδίτσα

4ος                   1 Οκτωβρίου    ΜΟ.ΛΕ.Τ.        Τρίκαλα

5ος                   29 Οκτωβρίου  Μ.Α.Σ.Κ.         Καλαμπάκα

 

 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SCRAMBLE ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Συμμετέχουν τα Αθλητικά Σωματεία των Νομών - Περιοχών: Αττικής, Εύβοιας, Αιτωλοακαρνανίας και Πελοποννήσου.

Αγώνας Ημερομηνία     Σωματείο          Περιοχή

1ος                   26 Μαρτίου                  ΛΕ.Μ.Μ.         Ξυλόκαστρο

2ος                   30 Απριλίου                 ΜΟ.Λ.Π.          Λουτράκι

3ος                   28 Μαΐου                     Α.ΜΟ.Σ.          Σπάρτη

4ος                   1 Οκτωβρίου    ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ.     Καλαμάτα

5ος                   29 Οκτωβρίου  Ε.Δ.Ο. Αττική